Kúpele a Wellness pobyty | Ubytovanie Slovensko | Aquaparky a Kúpaliská | Jazykové pobyty

Quseir - Turistické zaujímavosti

  • Zájazdy
  • Autobusy
    Odkiaľ
    Kam
    Odchod
  • Knihy
Pretože letovisko Quseir sa nachádza v historicky významnej oblasti, na dovolenkárov tu čaká niekoľko turistických atrakcií.

Na polceste medzi Quseirom a Qena je situované legendárne Wadi Hammamat. Cez toto údolie vedie starobylá cesta, ktorá je najkratším spojením medzi pobrežím Červeného mora a Nílom.

Wadi Hammamat sa preslávil v antike, ťažil sa tu kameň Bekheny – nádherná zelená skala, ktorá sa považovala za posvätnú. Kameň ťažili predovšetkým Rimania na kresanie sôch a sarkofágov. Značná časť tohto kameňa bola použitá i pri výstavbe pyramíd, hrobiek a chrámov. Dnes tam dovolenkári môžu obdivovať ruiny baní, pevnosti a výhliadkových veží.

Mons Porphyrites (pohorie Porphyry) bolo v r. 29 - 335 n. l. dôležitým, strategickým rímskym miestom. Nachádza sa blízko Gebel Abu Dukhan (Otec dymiacej hory), priamo v srdci Východnej púšte. Z daného obdobia pochádza jeho názov „Imperial Porphyry“, ktorý prezentoval moc Rímskej ríše.

Túto fialovú skalu z jemného granitu objavil v r. 18 n.l. rímsky legionár Caius Cominius Leugas. Jej nádhera sa stala symbolom cisárstva. Kamene z pohoria sa využívali na spracovanie pilierov, základní, sôch a sarkofágov. Nachádzajú sa na stavbách v Ríme a v Istanbule.  

Pred 2000 rokmi bol Myos Hormos rímskou vstupnou bránou do Indie a Východnej Afriky. Iba nedávno archeológovia lokalizovali presné miesto starobylého prístavu, ktoré sa nachádza 8 km severne od Quseiru.

Počas jeho rozkvetu – okolo r. 20 n.l. sa tu priplavilo 120 lodí naložených vínami, keramikou, sklom, drahými kovmi a textíliami, ktoré smerovali do Indie. Naspäť sa dovážali všetky druhy luxusných tovarov vrátane korenín, medikamentov, hodvábu a perlí.

Myos Hormos pravdepodobne zanikol v 2. storočí n.l. V 14. -  15. storočí prístav opäť nadobudol význam, stal sa rušným prístavom pre pútnikov idúcich do Mekky. V Myos Hormos je možné vidieť starobylú štruktúru prístavu. Pozostatky keramických dielní svedčia o ekonomickej prosperite tohto prístavu.

Najrozsiahlejším a najzachovalejším rímskym miestom vo Východnej púšti je Mons Claudianus, v ktorom kedysi bolo ubytovaných až 1000 vojakov.

Môžete v ňom obdivovať zvyšky opevnení, studní, dielní, stajní, kúpeľov, zlomených granitových stĺpov. Jeden stĺp je dlhý 16 metrov, široký 2.4 metra, váži 209 ton.  

Pevnosť Ottoman sa nachádza v centre letoviska Quseir. Bola postavená v 16. storočí za vlády Sultána Selina, mala ochrániť obchod Egyptu s Indiou.

Napoleónove jednotky obsadili pevnosť v r. 1799, posilnili ju kanónmi, ktoré umiestnili na vysokých múroch. O niekoľko rokov neskôr vyhodili odtiaľ britské jednotky Francúzov a posilnili pevnosť novými bránami. Otvorenie Suezského kanála zapríčinilo úpadok významu Quiseru a jeho pevnosti.

Nedávno boli dokončené reštauračné práce na pevnosti a kanóny opäť mieria smerom na more z ich pôvodných umiestnení. V súčasnosti pevnosť uchováva spisy o miestnej histórii, archeologických vykopávkach a kultúrnych dokladov.

Skalný chrám Seti I sa nachádza v Kanais, východne od Edfu, pozdĺž púštnej cesty do Marsa Alam. Bol postavený v r. 1305-1290 p.n.l. Žiaľ, pre turistov je určený len vstupný vchod. Izba, ktorá sa nachádza v útese, má nádherné kresby. Kresby sa datujú do pred dynastického obdobia, do obdobia Seti I (6 000 p.n.l.). Znázorňujú divé zvieratá, tance, bohyne, gazely a bojové scény.